:sldiiisko Můj blog o Martě Ondráčkové tady:sldiiisko

:sldiiiskoMůj blog o psech tady:sldiiisko

:sldiiiskoVyhodnocení 6.kola VGS tady:sldiiisko

:sldiiisko7.kolo VGS tady:sldiiisko

:sldiiiskoDesigny na přání !!!TADY!!!:sldiiisko

:sldiiiskoChceš spřátelit? TADY:sldiiisko


Jak napsat dopis ( o autogram) do zahraničí?

12. března 2009 v 17:09 |  Zajímavosti, události a vše, co se nevešlo


První krok - napsání dopisu

Takže, první věc - je rozdíl, jestli píšete nějaké hvězdě do Česka nebo do zahraničí. S českými hvězdami to máte jednoduchý, prostě napíšete dopis v češtině. Lidem do Velké Británie, USA, Kanady a dalších anglicky mluvících zemích musíte napsat dopis samozřejmě v angličtině. Problém nastává, až když píšete někomu, kdo nežije ani v Česku ani v anglicky mluvící zemi. Tady platí pravidlo - vždycky to vypadá líp, když tomu člověku pošlete dopis v jeho rodné řeči, třeba ho to potom motivuje, aby vám odepsal přednostně. Když ovšem tu cizí řeč neumíte, máte dvě možnosti: požádat někoho, kdo to umí, aby vám ten dopis přeložil, nebo napsat dopis v angličtině a doufat, že dneska přece anglicky umí každej:-) (Pozn.: Z vlastní zkušenosti je VŽDYCKY lepší napsat tomu člověku v rodné řeči). Pokud umíte jen česky, nastává vám problém i u angličtiny. Takže o přeložení určitě někoho požádejte (kdyby někdo potřeboval, dopisy přeložim;-). (PS: V současnosti mi prosím žádné neposílejte, nestíhám překládat)

Další věc je, jestli by ten dopis měl být psaný v ruce nebo na počítači. Tady se názory rozcházejí, protože každý má své výhody i nevýhody. Když napíšete dopis v ruce, je to bezesporu víc osobní, jenže když píšete jako kočka a nedá se z toho přečíst ani slovo, doporučovala bych počítač. Celkově, ať na počítači nebo v ruce, délka dopisu by neměla přesáhnout A4.

Teď by se hodilo říct něco o tom, jak by ten dopis měl vypadat. První je samozřejmě oslovení. Máte několik možností, já osobně mám pro oslovování určitá pravidla (samozřejmě se jima nemusíte řídit), a ta jsou:
  1. Pokud je ta osoba mladší než asi 20 let nebo mladší než já, ale určitě ne starší jak 20, napíšu "Dear křestní jméno"
  2. Pokud je ta osoba dospělá, píšu "Dear Mr (pan) / Ms (slečna) - když je svobodná nebo když nevim, jestli je vdaná / Mrs (paní) - když vim, že je vdaná + příjmení
Doufám, že se to dá z tohohle pochopit:-). Angličtina má jednu nespornou výhodou, a tou je, že nemusíte řešit, jestli tomu člověku tykat nebo vykat:-). Jakmile máte oslovení za sebou, první odstaveček by mělo být něco málo o vás, jak se jmenujete (stačí křestní), kolik vám je a za jaké země jste. Další odstavec věnujte tomu, komu píšete. Kde jste tu hvězdu viděl, v jakém filmu se vám nejvíc líbila, jakou její písničku máte nejradši, že máte nad postelí plno jejích plakátů apod.:-). Nešetřte komplimenty, ale zas se nevnucujte. Snažte se být originální, vtipní a struční. Žádná hvězda nebude číst čtyřstránkovej dopis o tom, jak každou noc usínáte s blaženým pohledem na pomuchlaný a oslintaný plakát:-). V další části se vyjádřete, že byste chtěli obdržet autogram a jak by vás to potěšilo, kdybyste ho opravdu dostali. Nakonec připojte poděkování a třeba nějaký dodatek, že se těšíte na ten a ten film atd. Poslední věc je rozloučení. Nikdy nic nezkazíte slovy "Your great fan, jméno" (=váš velký fanoušek).


Druhý krok - co všechno kromě dopisu dát do obálky

Když už tedy máte napsanej dopis, sežeňte si jednu velkou a jednu menší obálku.
Na menší obálku napište svoji adresu, v té vám potom ten autogram přijde nazpátek.
Na velkou obálku napíšete adresu té celebrity, které posíláte žádost o podpis.
Potom přijde na řadu zapeklitá otázka poštovného. Žádná hvězda vám poštovné nezaplatí ze svého (ano, jsou výjimky, ale těch je málo), protože i když si vydělávaj víc než slušný prachy, kdyby měli platit všechno poštovný, asi by se nedoplatili, páč si uvědomte, kolik lidí denně o podpisy žádá. Opět máte několik možností, jak tohle vyřešit.
  1. Máte-li příbuzné nebo sami jezdíte do země, ze které vám má podpis přijít, kupte si tam známky v takové hodnotě, aby to přišlo do Česka (z vlastní zkušenosti třeba v Anglii řeknete jen, že chcete známku do Evropy a oni už vědí;-)
  2. Pokud pro vás ta první možnost není uskutečnitelná, můžete zkusit trik s posláním bankovek. Vyměníte si peníze na tamní měnu a pošlete třeba papírovej dolar. Zkoušela jsem poslat i kovové mince, má to ovšem tu nevýhodu, že ten dopis pro hvězdu je pak těžší a poslání stojí víc:-) Četla jsem, že jednou se poslaná dolarovka vrátila dokonce podepsaná:-D
  3. Poslední a nejvíce sběrateli využívaná možnost je koupit si na poště tak zvanou Mezinárodní odpovědku (anglicky International Reply Coupon = IRC). Stojí čtyřicet korun a vložíte ji do obálky spolu s dopisem (takže ji nikam NELEPÍTE!). Pro informaci, kolik odpovědek k vašemu dopisu přiložit, se podívejte sem (pro dopisy u Velké Británie) a sem (pro dopisy z USA).
Takhle vypadá mezinárodní odpovědka:
Někdy se stává, že osoba, od které chcete autogram, vlastní fotky neposílá nebo posílá fotky, které se vám nelíbí. V prvním případě musíte fotku poslat k podepsání vy, jinak nedostanete nic. Prostě si jen najdete hezkou fotku v dobrý kvalitě na internetu a necháte ji vytisknout jako normální digitální fotku. V druhém případě se může stát, že i když vy fotku pošlete, tak se vám vrátí nepodepsaná s tou ošklivou podepsanou:-) V zásadě je ale slušnost snažit se poslat vždy něco svého na podepsání.
Takže abychom to nějak shrnuli. Pokud jste si sehnali známku té cizí země, nalepte ji na malou obálku s vaší adresou. Pokud ne, odpovědku ani peníze nikam nelepte:-D. Na malou obálku můžete ještě napsat "Do not bend" nebo "Nepřehýbat", aby se vám fotky nevrátili zmačkané.
Do velké obálky tedy dejte:
  1. dopis
  2. malou obálku s adresou (buď bez známky nebo s ní)
  3. mazinárodní odpovědku/y nebo eventuálně peníze
  4. fotku (doporučováno)
V zásadě se můžete řídit tímto schématem:
Nebo touhle fotkou:-)
Velkou obálku zalepte a napiště na ní adresu hvězdy, pokud jste to ještě neudělali:-).

Krok třetí - poslání samotného dopisu

Máte obálku a na ní nadepsanou adresu hvězdy. Do levého horního rohu napiště vaši zpáteční adresu, to aby se vám ten dopis mohl vrátit zpátky, kdyby ta adresa té hvězdy už neplatila, kdyby byla špatně napsaná adresa nebo kdyby nešla přečíst apod. To je pak tzv. případ RTS neboli Return to sender = vráceno odesilateli).
Pak už jen ten dopis vezmete a dojdete s ním na poštu a necháte si ho poslat nebo ho jen hodíte do schránky, ale musíte mít na něm mít známky v přiměřené hodnotě!:-) Cena dopisu do Evropy do 20g je 17 Kč, do 50g 21 Kč. Do mimoevropských zemí je to do 20g 18 Kč, do 50g 24 Kč.


zdroj: www.stmivani.blog.cz
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Simuška Simuška | 6. ledna 2011 v 21:36 | Reagovat

A když píšu normálně kamarádce do Mexica.. Tak mám napsat do pravého rohu mou adresu přeškrtnou ji a do levého rohu dole napsat adresu kamarádky ? :-)

2 Simuška Simuška | 11. ledna 2011 v 20:24 | Reagovat

Tak to bude asi trvat,než sem někdo odepíše:D

3 Eve Eve | 1. dubna 2011 v 16:49 | Reagovat

Když jsem byla menší, psala jsem dopis Danielu Radcliffovi. Do obálky jsem dala jen dopis, nic víc a odepsal mi :). Poslal mi velkou fotku s podpisem, takže některé osobnosti to poslají i tak. Ale je lepší to asi udělat pořádně, protože třeba Emma Watson mi podpis neposlala.

4 Sammy Sammy | Web | 9. června 2015 v 23:38 | Reagovat

Tento článek je doslova a do písmene zkopírovaný ode mně, dokonce i s mými fotkami. Sice s tím nic neudělám, ale pokud chcete pořádnou radu o autogramech, bude to spíš u mě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama